SEO temelde site içi ve dışı olarak web sitenizin teknik özelliklerini analiz eden sistemlerdir. Anahtar kelime analizi, içerik analizi, backlink gibi yöntemleri değerlendirmek için kullanılan araçlara ise SEO araçları denir. SEO araçları internet sitesine sahip olan kişiler için önemlidir. Kullanıcıların sitenizi ziyaret etmesini ve arama motorları sıralamalarında üst sıraya çıkmak istiyorsanız rakiplerinizin de kullandığı SEO araçları ile sitenizi analiz edip, çeşitli iyileştirmeler yapmak için stratejiler belirlemeniz gerekmektedir. En Çok Kullanılan SEO Araçları yazımızda sizlere detay vermeye çalışacağız.

SEO uzmanları tarafından kullanılan birçok araç bulunmaktadır. Piyasa da bulunan tüm araçları kullanmak ise imkansız ve gereksizdir. Deneyimlerinize, analiz edeceğiniz durumlara ve farklı ihtiyaçlarınıza göre size uygun olan aracı kullanmanız gerekmektedir. Aşağıda ücretli ve ücretsiz olarak kullanabileceğiniz araçlardan bahsediyor olacağız.

  1. Ahrefs 

En popüler araçlardan biri olan ahrefs sadece SEO uzmanları tarafından değil sektörde var olan bir çok profesyonel tarafından kullanılan bir araçtır. Güvenilir sonuçlar için tercih edilebilecek en iyi seçeneklerden biridir. Temel olarak anahtar kelime analizi yaparken kullanıldığı düşünülse de, rakip site linklerini analiz ederken hangi içeriklerin yoğunlukta olduğunu öğrenmek için de bu araçtan faydalanabilirsiniz. Google’dan sonra ikinci sırada gelen ahrefs en geniş site tarayıcılarındandır ve rekabet analizi konusunda oldukça başarılıdır.

  1. SEOQuake

Sektörde var olan ve kullanılan birçok ücretli ve ücretsiz araçlar bulunmaktadır.SEOQuake google chrome uzantısı olarak kullanılabilecek en iyi ücretsiz araçlardan biridir. Farklı özelliklere sahip bu araç ile rakip site karşılaştırmaları, site içi denetimler, yapabilirsiniz. SEOQuake ile anahtar kelime yoğunluğunu sayfanın iç linkleri, dış linkleri ve diğer değerlerinizi analiz edebilirsiniz. Diğer avantajlı özelliği ise elde edilen verileri ve raporları ekip arkadaşlarınızda paylaşabilmenizdir.

  1. Screaming Frog

Screaming Frog diğer SEO araçları ile karşılaştırdığımızda daha hızlı çalışan ve daha hızlı veriler sunabilen bir araçtır. Hem kendi sitenizi hem de rakip analizi yaparken incelediğiniz diğer siteleri kolayca analiz edebilirsiniz. Screaming Frog ile sitede var olan hataları, geliştirmeniz gereken noktaları ve kopya içerikleri kolayca ölçebilirsiniz. Zaman tasarrufu yapmanızı sağlayacak olan bu araç websitenizin performansını arttıracak stratejiler belirlemeniz için kullanabileceğiniz başarılı bir SEO aracıdır.

  1. Majestic

Majestic profesyonellere göre tavsiye edilen en iyi pazarlama araçlarından biridir. Diğer SEO araçlarından daha farklı özellikleri bulunmaktadır. Farklı ve nitelikli bilgi edinmek isteyenler için Majestic Million gibi özellikleri vardır. Websitesinin değer kaybettiğini düşünenler Majestic’te bulunan Site Explorer özelliği ile mevcut durumunu analiz edebilir. Tüm bunlar dışında, sıralama takibi ve anahtar kelime analizi için de kullanılabilir.

  1. Cora 

Cora veri analizlerinde kapsamlı SEO çalışmaları yapacak olanlar için vazgeçilmez bir araçtır. Optimizasyon çalışmaları yapacak olan orta ve büyük ölçekli firmaların mutlaka kullanması gerekir çünkü zayıf noktalarını böyle geniş kapsamlı bir araç ile tespit edebilmektedirler. Sitenizde yürütecek olduğunuz SEO çalışmalarını yüksek performans ile yapmak istiyorsanız detaylı verilere ulaşmanızı sağlayacak olan Cora’yı kullanmanızda fayda vardır.

  1. SEMRush

Semrush SEO uzmanları ve SEO alanında çalışan çoğu kişi tarafından bilinen ve kullanılan bir araçtır. Pazarlama aracı olarak çok fazla tercih edilmektedir. Semrush’ta var olan Domain vs Domain özelliği sitenizi diğer rakip sitelerle doğrudan karşılaştırmanız için kullanılabilir. Araç ile site içerikleriniz ve anahtar kelimeleriniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Rakiplerinizin sıralama,arama,trafik verilerini öğrenmek için ideal araçlardan biridir. Elde ettiğiniz verileri kullanarak sitenizin performansını yükseltecek stratejiler belirlemek için farklı ipuçları edinebilirsiniz. Bunu yapmak için ise On-Page SEO Checker özelliğinden faydalanabilirsiniz.

  1. Moz

Moz Google’ın algoritma yeniliklerini güncel olarak takip eden bir SEO yazılımıdır ve içerisinde farklı SEO araçları bulundurmaktadır. Takip ettiği algoritma yeniliklerini hızlı bir biçimde araca yansıtır ve daha güncel sonuçlar elde etmeyi sağlar. MozBar adı verilen araç çubuğu ile website değerlerinizi tarayıcı üzerinden kolayca takip edebilirsiniz. Moz tarafından yapılan analizler ise websitenizin optimizasyonunda oldukça fayda sağlayacaktır.

  1. SpyFu

SpyFu ücretli diyebileceğimiz fakat ücretsiz sürümününde epey işimize yarayacağı bir SEO aracıdır. İlk kullanım için bu aracı ücretsiz olarak kullanmak ve ihtiyaçlarınıza ne kadar karşılık vereceğini ölçmek daha doğru bir tercih olacaktır. Bu araç ile rakip websitelerinizin kullandığı anahtar kelimeleri, tıklama oranlarını kontrol ve takip edebilirsiniz. Ayrıca araç Google Adwords üzerinde oluşturulan reklam kampanyaları ile ilgili de bilgi sunmaktadır. SEO araçları içerisinde fazlaca gelişmiş olanlardan birisidir.

  1. Fat Rank 

Fat Rank Google Chrome uzantısı olarak çalışan bir araçtır. Bu uzantı diğer SEO araçlarına göre daha hızlı ve kolay bir şekilde çalışmaktadır. Websitenizin sıralaması hakkında bilgi edinmeniz için anahtar kelimeleri baz alarak sonuçlar sunar. Ayrıca siteniz ile ilgili olarak belirlediğiniz anahtar kelimelerin SERP içerisinde olan sıralamasını öğrenebilirsiniz. Başarısız olduğunuz anahtar kelimelerde ise yeni planlamalar yaparak başarılı çalışmalar yürütebilirsiniz.