Reklam metinleri, kampanyaların performans ve başarısını etkileyen en önemli hususlardan biridir. Kaliteli bir şekilde oluşturulan Adwords reklam metni ile Google da potansiyel müşterilerinize ulaşarak tıklanma oranlarını artırabilirsiniz. Adwords reklam metni yazma kritik bir konudur. Sizlere reklam metni yazımında nelere öncelik vermeniz gerektiği ile ilgili detayları anlatacağım.

Adwords Reklam Metni Nelerden Oluşur?

Google’ın Adwords metin reklamları; arama sonuç sayfasının üst kısımında 4,alt kısmında 3 tane olmak üzere toplam en fazla 7 adet reklam görünmektedir. Reklam metnini etkili bir şekilde hazırlamak reklam performansınızı büyük ölçüde etkiler. Bir reklam metni; url,başlık,yol,açıklama metni ve reklam uzantılarından oluşmaktadır.

Url: Reklam metnine tıklayan kişiyi, tanıttığınız ürün yada hizmetin olduğu doğru sayfaya yönlendirmelisiniz. Müşteri reklama tıkladığında aradığı hizmete kolaylıkla ulaşmak ister.Yanlış yönlendirilen açılış sayfası potansiyel müşterinizi kaçırmanıza neden olabilir.

Başlık: Reklam metninde ilk göze çarpan kısımdır.Hedef kitlenizin ihtiyacını karşılayacak şekilde  bir başlık seçmeye özen göstermelisiniz. Böylelikle etkileyici bir başlık ile reklamlarınızın tıklanma oranlarını doğrudan artırabilirsiniz.

Yol: Reklamı gören kişilere,bağlantıya tıkladıklarında yönlendirilecek sayfa hakkında bilgi verecek şekilde anahtar kelimenizi yol kısmında geçirmek de olumlu etki yapacaktır.

Açıklama Metni: Açıklama metni, müşterilerinize ürün veya hizmetlerinizin özelliklerini tanıttığınız kısımdır.Bu kısımda rakiplerinizi inceleyerek onlar da olmayan farklı yönlerinizi vurgulayın. Ayrıca  arama sorgusunda kullanılan anahtar kelimeleri de reklamlara eklemeyi unutmayın.

Reklam Uzantıları: Reklamlarınızın zengin görünmesi ve ürünlerinizi daha iyi tanıtmak için mutlaka reklam uzantıları eklemelisiniz. Ayrıca uzantıların kalite puanına da olumlu etkisi bulunmaktadır. Örneğin, işletmenize telefon araması yapılmasını istiyorsanız reklam metinlerinize telefon uzantısı ekleyerek müşterilerinizle kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz.

Etkileyici Reklam Metni Yazımı Nasıl Olmalı?

  • Reklam metni yazarken, spesifik ve ilgi çekici bir şekilde müşterilerinizin aradıkları doğru mesajı vermelisiniz.
  • Her kelimeyi büyük harfle yazmanız da kullanıcının dikkatini daha çok çekecektir.
  • Müşterilerinizi harekete geçirici ifadeler kullanın.Metinlerinizde satın alın,arayın, kaydolun gibi teşvik edici mesajlar vermeye dikkat edin.
  • Fiyatlarınızı, uyguladığınız promosyon ve indirimleri vurgulayın.(12 Taksit, %30 indirim gibi)
  • Sizi farklı kılan yönlerinizi ön plana çıkarın. (Ücretsiz kargo, 7/24 destek vb.)

Reklam Metni Yazarken Dikkat Edilecek Noktalar

Müşterilerinizin, web sitenizden beklentilerini karşılayacak şekilde sayfalarınızı düzenlemelisiniz.Açılış sayfasında yer alan anahtar kelimeleri reklam metninde geçirerek kalite puanına etken olan açılış sayfası deneyimini de artırmış olursunuz.

Google da arama yapan kişi gibi düşenerek reklamlarınızda kullandığınız anahtar kelimeleri metinleriniz de geçirmelisiniz.Böylelikle reklam alaka düzeyinizi artırarak kalite puanında da yükselişe geçersiniz.Ayrıca mobil cihaz kullanan müşterilere özgü de reklam metinleri hazırlamayı ihmal etmeyin.

Reklam metni yazarken dikkat edilecek bir başka husus da Google’ın reklam politikalarıdır.Reklamlarda uygun olmayan içeriklere yer verilmemelidir.Bununla birlikte fazladan boşluklar  veya belirsiz URL’ler içermemesi gerekir.Farklı reklam varyasyonlarını karşılaştırarak hangi reklamın daha çok tıklanıp dönüşüm elde ettiğinizi tespit ederek reklam optimizasyonu yapmak da size fayda sağlayacaktır.

Sonuç olarak, bu tarz reklam verme stratejilerini uygulayarak hem reklam kalitenizi hem de maliyetlerinizi azaltmış olursunuz. Yüksek tıklanma oranına sahip reklam metinleri yazmak kampanyanızın başarısının anahtarıdır.