Sosyal medyayı, her geçen gün daha fazla işletme kullanıyor. Hedeflenen kitleye en hızlı şekilde ulaşmayı sağlıyor. Markanızı büyütmenin en etkili yollarından biri olmasına rağmen sosyal medya reklamlarını gerçekten etkili kullanabilen çok az hesap var.

Sosyal Medya Reklam Hatalarına Örnekler

 • Pazarlama stratejisi oluşturmamak:
  Sosyal medya reklamlarını oluşturmadan önce bir pazarlama stratejisi oluşturmak gerekiyor. Rehber görevi görecek olan stratejiniz, kime hitap edeceğinizi, gönderilerinizi nasıl pazarlayacağınızı ve bundan sonra hangi adımı atacağınızı içermeli. Sosyal medya büyük bir pazar, eylem planınız olmadığı takdirde tüm emekleriniz boşa gidebilir.
 • Hedef kitlesi oluşturmamak:
  Hedef kitlenizi tanımak, etkili bir plan oluşturmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Pek çok işletme, hedef kitlesini tam belirlemeden reklam verir ve hem maliyet hem zaman olarak vakit kaybı olabilir. Ürününüzü tanıtırken hedef kitlenize yönelmeniz, reklamınızı daha efektif hale getirir.
 • Yanlış sosyal medya platformu seçmek:
  Reklamınızı sergileyeceğiniz mecranın en doğru mecra olduğuna emin olmanız gerekiyor. Her mecrada farklı bir kitleye hitap edeceğinizden, ürününüzün hangi platformda daha ilgi çekici olduğuna dikkat etmekte fayda var.
 • Yorum bölümünde cevap vermemek:
  Takipçilerinizle ve hedef kitlenizle iletişim halinde olmanız hem algoritmanın hem de potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekecektir.
 • Yanlış görsel kullanımı:
  Kampanyanızı veya ürününüzün reklamını yaparken görselinizin hedef kitlenizin ilgisini çekmesi son derece önemlidir. Bunun yanında, kullandığınız dil, metinde etkileşim oranınızı artıracaktır.