Backlink, bir internet sitesinin başka bir internet sitesine link vermesi olarak tanımlanabilir. Bir internet sitesinde bulunan özgün içeriğin diğer kişiler tarafından fark edilip link atması ile birlikte hem içeriğiniz yayılacak hem de internet siteniz yayılmaya başlayacak. İnternet sitenizin Google Backlink aracılığıyla kullanıyor olması, internet sitenizin arama motorlarının nezdinde değeri de artıp yükselecektir.

Sitenizin linki yayılmaya başladıkça değeri de artmış olacak. Ayrıca web siteniz ne kadar backlink alırsa, o kadar kıymetli bir hal alır.

Backlink Nasıl Alınır?

Link almanın pek çok yolu vardır.

  • Bir başka siteden kendi siteniz için tanıtım yazısı alabilirsiniz
  • Ufak, paravan web siteleri açarak kendi web sitenize link verebilirsiniz.
  • Blog sayfalarında ki blog yazılarının altına yorum yaparak da sitenize link verebilirsiniz.
  • Bloggerlardan internet siteniz için tanıtım yazısı yazmasını isteyebilirsiniz.

Tabi bunların dışında en önemli backlink’ in sizin temasınız olmadan başkaları tarafından beğenilerel backlink yapılması olduğunu unutmayın. Aksi takdirde kendi inisiyatifinizi kullanmanız durumunda problem yaşayabilirsiniz, mesela internet sitenizin spam yemesi gibi. O yüzden en iyi link organik olandır.

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Backlink almak oldukça önemli ve takip isteyen bir işlemdir. Çok büyük yararları olabileceği gibi çok büyük zararları da olabilir. Mesele sitenizin arama motorları tarafından banlanması gibi.
  • Arama motorları internet sitenize aldığınız backlinklere çok dikkat etmektedir. Eğer hile ile backlink aldıysanız almış olduğunuz link sitenize zarar verebilir.
  • Değerli backlinkler almaya özen gösterin. İçeriklerinizle alakalı, kaliteli web sitelerinden backlink almaya özen gösterin.
  • Aldığınız linklerin kalıcı olması önemlidir. Belirli bir süreliğine aldığınız linkler sizi aramalarda üst sıralara çıkarabilir. Fakat linkler ortadan kaybolduğu anda sitenizin değeri düşebilir ve aynı konumuna geri döner.

Arama motorları her geçen gün sitelere verilen backlinkler hakkında ki kriterlerini güncellemektedir. Bu yüzden, yakın zamanda internet sitenize başka bir internet sitesinden gelmiş olan kullanıcıların davranışları da önem arz etmektedir. Ayrıca bu kullanıcıların sadece sitenize giriş yapması da yeterli kalmayıp, site içerisinde geçirdiği süre, başka bir siteye takip etmemesi gibi unsurlarda önemlidir.  Bu yüzden internet sitesi hazırlarken Backlink olayını gözden kaçırmamalı ve dikkate almalısınız.