Online olarak kolayca yönetebileceğiniz Google Ads işletmenizin tanıtımını yapmak, ürünleriniz veya hizmetleriniz daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak, bilinirliğinize katkıda bulunmak ve web sitenize daha fazla trafik çekmek için kullanabileceğiniz bir üründür. Google her ürününde olduğu gibi Google Ads için de sürekli geliştirme ve daha iyisini sunma hedefiyle geliştirmeler yapar. Bu doğrultuda Google Ads Reklam Ağını Kötüye Kullanma Politikası yepyeni bir hale getirileceğini duyurdu.

Reklam Ağını Kötüye Kullanma Politikası Güncelleniyor

Google’ın 1 Mart 2023 tarihli yaptığı duyuru ile Google Ads Reklam Ağını Kötüye Kullanma Politikası 9 Mayıs 2023 tarihinden itibaren kötü amaçlı yazılım, güvenliği ihlal ve istenmeyen yazılım olarak 3 ayrı politikaya ayrılacak. Başlangıç tarihinden itibaren 4 hafta içerisinde tamamlanması planlanan güncelleme tamamlanana kadar mevcut kötü amaçlı yazılım politikasını uygulamaya devam edecek.

Neler Değişecek?

Mevcut Reklam Ağını Kötüye Kullanma Politikası yerine kötü amaçlı yazılım, güvenliği ihlal eden siteler ve istenmeyen yazılım olarak 3 farklı ana başlığa ayrılıyor. Bahsedilen bu 3 ayrı başlığı kısaca anlatmak ve kapsamından bahsedelim.

  • Kötü Amaçlı Yazılım

Kötü amaçlı yazılım politikası bir bilgisayara, cihaza veya bir ağa zarar verme potansiyeli olan ya da yetkisiz erişim sağlanmasına sebep olacak kötü amaçlı yazılımların bilinçli olarak yayılmasını engellemek şekilde kısıtlanıyor. Kötü amaçlı yazılımın Google reklamcılık ağı üzerinde tanıtılıp tanıtılmadığına bakılmaksızın kötü amaçlı yazılım barındıran sitenizin veya uygulamanızın ya da bağlantı verdiği tüm reklamlar bu kısıtlamalardan etkilenir. Kötü amaçlı yazılım politikası ihlali güncelleme ile birlikte ağır ihlal kapsamında değerlendirilecek.

  • Güvenliği İhlal Edilen Siteler

Kod yapısı veya hedefin kullanıcısı ya da sahibi bilgisi dışında üçüncü tarafa sağlayarak sitenin/uygulamanın kullanıcılarına zarar verecek şekilde değiştirildiği durumların olduğu siteler güvenliği ihlal edilen siteler olarak değerlendirilir. Güvenliği ihlal edilen siteler veya saldırıya uğramış hedefler olduğunda reklamların kullanılmasına izin verilmez. Güvenliği ihlal edilen siteler tespit edildiğinde en az 7 gün önceden uyarı gelir, reklam hesabınız direkt olarak askıya alınmaz.

  • İstenmeyen Yazılım

Google istenmeyen yazılım politikası kapsamındaki kuralları ihlal eden hedef ve reklamlara izin verilmiyor. İstenmeyen yazılım politikasının ihlal edilmesi durumunda uyarı yapılmadan reklam hesabı askıya alınmaz, en az 7 gün önceden uyarı bildirimi gelir.

Reklamlarınızın bu ihlallerden herhangi biri kapsamına girip girmediğini öğrenmek için Google istenmeyen yazılım politikası incelenerek, potansiyel ihlal olan reklamlarınızı 9 Mayıs 2023 güncelleme tarihine reklamları kaldırmalısınız.

Reklam ağını kötüye kullanma detaylarına buradan ulaşabilirisiniz.