Dijital reklamcılıkta yeni bir çağa adım atıyoruz! Google Ads, platformunu geliştirmeye ve reklamverenlere daha fazla kontrol ve esneklik sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda, 2024’te devreye alınacak önemli güncellemeler, reklamcılık stratejinizi optimize etme ve pazarlama hedeflerinize ulaşma şeklinizi dönüştürecek. Büyük Google Ads güncellemesi vurgusunu yapmamızın sebebi artık Youtube yani video verilerinin daha kapsamlı verilerle raporlarda yer alacak olması.

Bu yazıda, Büyük Google Ads Güncellemesi hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız. Güncellemenin kapsamını, öne çıkan yenilikleri ve işletmenizi nasıl etkileyebileceğini inceleyeceğiz.

Stratejik Bir Google Ads Güncellemesi

Google Ads güncellemesi ile birlikte bir takım önemli yenilikler göreceğiz. Video Gösterimleri artık dönüşüm yolları raporuna dahil ediliyor ve bu sayede reklam stratejinizde Youtube rolünün daha iyi anlaşılması  hedefleniyor. Daha önce bu rapora yalnızca tıklama ve etkileşimli görüntüleme dönüşümleri (engaged-view conversions) yerleştiriliyordu.

Google Ads Güncellemesi Yenilikleri

  • Video gösterimleri artık Dönüşüm Yolu raporunun bir parçası oldu.
  • Video reklamların kullanıcı yolculuklarındaki etkisi hakkında bilgi edinebileceğiz.
  • Teklif verme veya Veriye Dayalı İlişkilendirme (DDA) üzerinde herhangi bir etkisi yoktur, yalnızca bir raporlama içgörüsüdür.

Temel Faydaları Neler?

  • Videonun Tam Değeri (Full Value of Video): Kullanıcılar hemen etkileşimde bulunmasa bile video reklamların etkisini anlayın.
  • Platformlar Arası Video Ölçümü (Cross-Platform Video Measurement): Görüntüleme dönüşümleriyle daha basit platformlar arası video ölçümü.
  • Kampanya Türü Uygunluğu (Campaign Type Eligibility): YouTube (Erişim, Görüntüleme, Aksiyon(Action)), Alışveriş kampanyaları ve DemandGen için video gösterim raporlamasını içerir ancak Performance Max için içermez.

Dikkat Çekenler

PMax’ten gelen video görüntülemelerinin neden raporlamalara dahil edilmediğini ayrı bir merak konusu. Keşke bu güncelleme sonrasında PMax ile daha fazla veriye sahip olsaydık. Google Ads güncellemesi ile birlikte YouTube’un etkisi hakkında harika bilgiler elde edeceğiz, müşterilerimizi ikna etmek için elimiz artık daha güçlü olacak. Bununla birlikte bir müşteriyi Youtube reklamları konusunda ikna etmeyi görece zor buluyorum, bu nedenle daha fazla şeffaflık olması için PMax reklamlarında yer alan video istatistiklerinin yer alması elimizi daha da güçlendirebilirdi. Yine de video reklamların platformalar arasındaki etkisini daha ayrıntılı analizlerde görmek heyecan verici olacak.