Google ve YouTube’un yapay zeka destekli yeni çözümleri, reklamverenlerin yaratıcılıklarını artırmalarına ve talep oluşturmalarına yardımcı olur. Google Marketing Live 2023’te duyurulan 2 yeni kampanya türü Google Ads Demand Gen (talep oluşturma) ve video görüntülemeleri (video views) reklamları ile ilgili gelişmeleri aşağıda paylaşıyoruz.

Google Ads Optimizasyon Puanı Nedir? – Tüm Bilmeniz Gerekenler!

Google Marketing Live 2023’te Duyurulan 2 Yeni Kampanya Türü

Reklamverenler, duyurulan yeni reklam türleri ile yeni video öncelikli kampanyalarını, video görüntüleme kampanyalarını ve potansiyel müşteri yaratma kampanyalarını kullanarak potansiyellerini arttırma imkanına sahip olacak.

Google Ads’e çok özel ihtiyaçlara yardımcı olan yepyeni yapay zeka destekli iki yeni kampanya türü geliyor: video görüntülemeleri ve demand gen (talep oluşturma).

Bahsettiğimiz kampanyalar belirli hedeflere sahiptir ve tüm yerleşimlerin Google’a ait ve Google tarafından yönetilen mülklerde olduğu, öncelikli video kampanyaları gibi görünmektedir.

Google Marketing Live 2023’te duyurulan yeni kampanyalar hakkında bildiklerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Google Ads Video Görüntüleme Reklamları

Google Ads Video Görüntüleme Reklamları
Google Ads Video Görüntüleme Reklamları

Google Ads video görüntüleme kampanyaları, tam olarak isminden de anlaşıldığı gibi görüntülemeleri en üst düzeye çıkarmayı hedefler. Google’ın paylaştığı bir araştırma, video görüntüleme kampanyalarıyla reklamverenlerin atlanabilir CPV (görüntüleme başı maliyet) kampanyalarına göre ortalama %40 daha fazla görüntüleme elde edebildiğini paylaştı.

Video görüntüleme kampanyaları, atlanabilir yayın içi reklamlar, feed içi reklamlar ve Shorts reklamları dahil olmak üzere çeşitli biçimleri birleştirerek bütçeden en iyi şekilde yararlanmaya odaklanmıştır. Video görüntüleme kampanyaları Mayıs 2023’te beta sürümünde tanıtıldı, Haziran 2023 itibarı ile dünya genelinde başlaması planlandığı paylaşıldı ve bu ayın ortasında Google Blog‘da paylaşılan bir yazı ile duyuruldu.

Google Ads Demand Gen Reklamları

Google Ads Demand Gen talep toplama reklamları
Google Ads Demand Gen reklamları

Google Ads Demand Gen kampanyaları, hayatımıza yeni bir soluk getiren yapay zekadan yararlanarak tüketicilerle etkileşim kurmayı sağlayacak ve onları harekete geçirmeye yardımcı olacak. Bu kampanyalar şu alanlarda çalışacak:

  • YouTube Shorts
  • YouTube yayın içi
  • YouTube feed içi
  • Keşfet
  • Gmail yerleşimleri

Paylaşılan videoda call to action mesajlar, potansiyel müşteri formu varlıklarından yararlanmak yerine dönüşümlerin izlenebileceği nitelikte siteye trafik yönlendirmesi yapıyor gibi görünüyor.

Google Ads Demand Gen talep toplama reklamları
Google Ads Demand Gen reklamları

Google Ads Demand Gen kampanyalarında reklamverenler, birinci taraf verilerinden ve YouTube kullanıcılarından oluşabilen “seed list” benzeri segmentler de oluşturabilecek.

Google Ads Demand Gen talep toplama reklamları
Google Ads Demand Gen reklamları

Demand Gen reklamlarında segmentler şu şekilde ayarlanabilir:

  • Dar (%2,5 erişim).
  • Dengeli (%5 erişim)
  • Geniş (%10 erişim)

Aynı zamanda bu reklam öğesi, belirli Benzerlik segmentlerine göre de uyarlanabilecektir.

Sonuç

Yukarıda bahsettiğimiz iki yeni kampanya türü ile daha fazla görüntüleme veya daha fazla talep oluşturmayı hedefleyen reklamverenler için özel video öncelikli seçenekler sunar. Daha verimli erişim için çeşitli Google envanterine ulaşır.

Aynı zamanda benzer segmentler, reklamverenlerin özel olarak oluşturduğu seed list aracılığıyla benzer düşünen müşterileri bulmasına yardımcı olacaktır. Sunulan dardan genişe test etme yeteneği reklamverenlere erişimi sınırlandırma veya genişletme yeteneği de verir.